Basında Natur - Med

Kuşadası'nda Arınma Tatili - Milliyet Gazetesi / Haziran 2006

16  Ara 2014

Kuşadası'nda arınma tatili

Kuşadası, beton mezarlığı ve turist avcısı haline karşın sevdiğim yerlerdendir. Nedenini bilmem ama kalabalık çarşısı ve sahili her zaman hoşuma gider. Üstelik bu kez bambaşka bir sebeple Kuşadası'ndaydım: Arınmaya gittim! Ve Ada'yı daha da çok severek döndüm...

Kuşadası ülkemizin ilk "turistik" olan yörelerinden biri. İlk keşfedilen, akın akın Fransızlar'a ilk kucak açan...
Bu manzaraya bakınca "Evet, hazırlıksız yakalanmışız, cahillik etmişiz" diyorum. Hele o girişe dikilen birtakım ucuz görünümlü gökdelenler falan; hatta cinayet işlemişiz, katletmişiz, acımadan vurmuşuz yahu...

Milli Park kurtarıyor
Kuşadası'ndan yarım saat mesafedeki Milli Park, Dilek Yarımadası'nda. Olağanüstü bir park. Koyların güzelliği ve temizliği anlatılır gibi değil. Allah'a şükür mangal yakmak yasak. Eğer hafta sonu değilse, sinir bozucu insan manzarası ile de karşılaşılmıyor. Uzun uzun yüzmek, saatlerce yürümek, bisiklete binmek, bitkileri incelemek mümkün.
Milli Park'ta her seferinde bir gün geçirmeye özen gösteririm, bu defa yarım gün kalabildim. Ama yetti. Az günüm vardı, Kuşadası'nı bir kez daha turlayıp "arınmaya" gidecektim!
Bir öğleden sonra ve gece Kuşadası'nı gezdim. Çarşının içine dalınca beton yığılmasının ne kadar fena olduğunu unuttum. Dericiler, lokumcular, kebapçılar; birkaç saat dolaştım. Bir de Kuşadası'nın eski Amerikan arabalarından taksilerini pek severim; öylesine uzaktan arabaları seyrettim. Gecesinde de arkadaşlarımla buluşup Ada'nın en güzel mekanı olan Kısmet Otel'e gittim. Güneş batışını seyrettik, sonra da çok güzel bir yemek yedik.
Ertesi sabah erkenden Kadınlar Plajı'ndaydım. Yürüyüş yaptım ve yüzdüm. Deniz çok güzeldi. Sonra da Davutlar minibüslerine binip iki gece üç günlük Natur Med kürüne yollandım.

Sağlık tatili
Natur Med'in sahibi Dr. Yaşar Yılmaz tesisi beş yıl önce açmış. Daha çok Alman turistler, biraz da "arınma"nın önemini kavramış Türkler geliyor. Yaşar bey önce türlü bitkilerden yapılmış "arınma çayı" ikram etti. Tadı gayet güzeldi. "Burası bir yaşam okulu aslında. İnsanlara yaşam tarzını değiştirmesi için bir şeyler öğretiyoruz. Belirli zamanlarda dersler de var. Doğal tedavi ve kaplıca kür programı uyguluyoruz; vejetaryen ağırlıklı hafif yemekler yiyoruz, kişiye önce kendi üzerine düşeni uygulatıyoruz; ph dengesi, mineral ve vitamin alımı ve doğru düşünmeye ağırlık veriyoruz. Akşam erken yatıp sabahları da erken kalkıyoruz" dedi. Sonra önümüzdeki üç gün boyunca uymam gereken programı söyledi. "Sabah 06:30 kalkış"!
Kamelyanın altında iyice mayıştım. Bolca arınma çayı içtim, bir seans kaplıca havuzuna girip kendimi yatağa zor attım.
Sabah 06.30'da telefonum çaldı, "Girişte sabah sporuna bekliyoruz" dedi birisi. Üstüme bir şeyler geçirip halka şeklinde toplanmış olan gruba dahil oldum. 15 dakika, boyundan başlayıp tüm vücudumuzu hareket ettirdik.
Hemen ardından sabah yürüyüşü başladı. Mideler bomboş; birer bardak mineralli su içmişiz, hepsi bu. Ormana vurduk kendimizi. Tam 90 dakika, nefesimiz kesilene kadar yürüdük. "Zirve" denen, bütün Kuşadası'nın seyredildiği tepeye çıkıp indik.

Mönü vejetaryen
Kan ter içinde duşa girip hemen sıcak kaplıca havuzuna daldık. Biraz orada debelendikten sonra da soğuk havuza. Sanki bütün vücudum, bütün hücrelerim yerine geldi. Uyandım ve sonsuz açım...
Biraz yüzdükten sonra yine halka oluşturup nefes egzersizi için hocanın komutlarına uyduk. Burundan aldığımız nefeslerimizi ağzımızdan verdik. "Doğanın şifa veren elini üzerimizde hissettik"; vallahi öyle.
Kahvaltı büfesine saat 10'a gelirken yaklaşabildim ancak. Domates, yeşil biber, maydanoz, yağsız ve tuzsuz peynir, tam kepek unundan yapılmış ekmek, bal ve sızma zeytinyağı. Aman aman, hayatımda yediğim en güzel yemekti. Kahvaltı sonrasındaki "sakin zaman"da yapılacak en güzel şey, uyuklamak. Öyle dinlendim ki, sanki üç gün uyumuş gibi uyandım.
Denize gitmek için 45 dakikalık yürüyüş yapmak gerekiyor. Birden canlanıp denize gittim. Yarım saat yüzüp döndüm. Yine sebze ve salatalardan oluşan yemek, yine biraz sessiz zaman ve "su jimnastiği".
Hayatımda bir kez, bu işi 21 gün yapacağım. Sağlık desteğine, korunmaya hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İnanın doğru beslenip spor yapınca, deniz de daha güzel, tatil de...


Almanlar "kurlaub" diyorlar

Natur Med'te her konuk için özel bir programı da var. Herkese ayrı masaj yapılıyor. "Ozon terapisi" denen bir metotla kan temizleme uygulanıyor. "Kolon terapisi" ile, malum, sindirim sisteminin daha iyi çalışması sağlanıyor. Ben denemedim ama seyrettim. Bir dahaki sefere her ikisini de denemeye karar verdim.
Bu tarz sağlık tatillerine Almanlar "kurlaub" adını takmışlar. Almanca tatil anlamına gelen "urlaub" ile "kür" kelimelerini birleştirmişler. İlle hasta olunduğu zaman değil, koruyucu yanı da iyice anlaşıldığından olsa gerek, özellikle Almanlar her zaman ilgi gösteriyor. Bir tür bireyi kendi üzerine düşeni yapmaya iten "sağlık desteği" programı. Üstelik orman ve denizle de birleşince, arındım. "İnsan daha ne ister ki?" diye düşündüm...

Nasıl gidilir?

İzmir'den ulaşacaksanız, oteller havaalanından karşılıyorlar. Karayoluyla gitmek de bir alternatif olabilir. Araba olursa insanın daha çok özgürlüğü oluyor ama yürümekten vazgeçmemek lazım!

Ne yapılır?

1. Kuşadası her yerin ortasında. Yarım günlük turlarla antik kentlere gidebilirsiniz.
2. Selçuk ve Efes'e günübirlik turlar var. Efes kaçmaz. Her sene görüp her defasında hayran oluyorum.
3. Meryem Ana'yı görmediyseniz, mutlaka...
4. Şirince çok yakın.
5. "Sağlık tatili" düşünürseniz, haftada bir gün pazar turu çok eğlenceli. Onların da Efes, Meryem Ana ve Şirince turları var. Her gün de denize inmek mümkün. Bir de Amerikan tarzı batı tıbbı sinirinizi bozuyorsa, Dr. Yaşar Yılmaz'la sohbet edin, tam bizim kafada.
6. Diğer misafirlerle çok iyi dostluk yapılıyor. Benim Serhan Akıncı adında çok sevdiğim bir dostum oldu. Bir de sevimli bir çift vardı, çok sevdik birbirimizi ama isimlerini unuttum, kimdi onlar acaba?

Nerede kalınır?

Kuşadası ve civarında kalınacak o kadar çok otel var ki, kimse açıkta kalmaz diye düşünüyorum. Kuşadası'ndaki Kısmet çok özel bir otel.
Ben Natur Med'de kaldım, çok lüks olmayan bir sağlık kürü oteli. Günlük fiyatlar 75-150 YTL arasında değişiyor. Üyelik opsiyonları da var, o zaman fiyatlar yüzde 50 iniyor.

Fatih TÜRKMENOĞLU

Basında Natur - Med