Haberler

Her sabah yorgun mu kalkıyorsunuz?

14  Tem 2018

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU YAŞIYOR OLABİLİRSİNİZ

Kronik yorgunluk (KYS-burnout) sendromu, aşırı ve uzun süreli stresin yarattığı duygusal, zihinsel ve fiziksel tükenmişlik halidir. Kronik yorgunluk (KYS), ya da diğer adıyla tükenmişlik sendromu, pek çok insanın yaşamının bir döneminde yüz yüze geldiği bir problemdir. Eğer işiniz veya başka yükümlülükleriniz sizi duygusal ve bedensel olarak zorluyorsa ve bu zorlamanın yarattığı tükenmişlik duygusu haftalar boyu sürmeye başlayıp kronikleşmişse, siz de KYS’na yakalanmış olabilirsiniz.

ÖNLEM ALMAZSANIZ YORGUNLUĞUNUZ HASTALIĞA DÖNÜŞEBİLİR

KYS, bedeninizin ve zihninizin aşırı yüklenmeyle baş edemeyecek noktaya gelmiş olmasını ifade eder ve stresten daha farklı ve ciddi bir sorundur. KYS’nda stresten farklı olarak, motivasyon kaybı, boşluk hissi, kayıtsızlık ve durumun daha iyiye gideceğine dair ümitsizlik söz konusudur. Stresle KYS arasındaki bir diğer fark, stresli olduğumuzu fark etmemize rağmen, KYS’nun kolay kolay fark edilememesidir.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN SEBEPLERİ

Aşırı iş yükü ve işyerindeki tatminsizlik

Kontrolsüz ve bilinçsiz çalışma

Aşırı zihinsel yüklenme

Oksijensiz ortamlar

Mineral ve vitamin eksikliği (magnezyum, kalsiyum, çinko, B6, Q10, DHEA)

Yanlış beslenme

Hareketsizlik

Uykusuzluk

Alkol, sigara ve diğer uyarıcı maddeler

Bazı hastalıklar (hipotiroidi, uyku apnesi, demir eksikliği anemisi)

KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Yorgunluk ve bitkinlik hali

Belirsiz kalp şikayetleri (yanma, batma, tekleme gibi)

Hazımsızlık ve iştahsızlık

Baş ve sırt ağrıları

Enerji kaybı

Huzursuzluk, mutsuzluk, umutsuzluk

Depresyon

Konsantrasyon bozukluğu

Uyku bozuklukları

Motivasyon eksikliği, yetersizlik duygusu

Yalnızlık hissi

KRONİK YORGUNLUKTAN KURTULMA STRATEJİLERİ:

YAVAŞLAYIN

Kronik yorgunluk yaşıyorsanız, öncelikle işinize ve yoğun çalışma temponuza bir ara verip, randevularınızı erteleyip dinlenmek ve iyileşmek için kendinize zaman tanımalısınız.

DESTEK ALIN

Dinlenme sürecinde içinize kapanmayın. İyileşme ve enerjinizi yeniden kazanma sürecini kısaltmak için destek alın. İmkanınız varsa Natur-Med’de arınma tatili yapın.

AMAÇLARINIZI VE ÖNCELİKLERİNİZİ YENİDEN BELİRLEYİN

KYS, yaşantınızda bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Sizin için çok önemli olan bir şeyleri günlük hayatın stresi içinde ihmal ediyor olabilirsiniz. Umutlarınız, amaçlarınız ve hayallerinizi yeniden düşünmek için kendinize zaman tanıyın. KYS sizi gerçekten neyin mutlu ettiğini yeniden keşfetmeniz ve hayat doğrultunuzu değiştirmeniz için bir uyarı olabilir. 

« Tüm Haberler