Neden Arınmalıyız?

Arınma sürecinin nasıl işlediğini bilmeniz, programı daha kolay uygulamanız ve iyi sonuç almanız için önemlidir. Arınma (detoksifikasyon) karaciğer, böbrekler, akciğerler, idrar, dışkı ve ter yoluyla bedenin toksinleri attığı veya nötralize ettiği doğal bir süreçtir. Günümüzde çevremizdeki endüstriyel kimyasallardan, pestisitlerden, gıda katkı maddelerinden, kimyasal ilaçlardan, hava kirliliği, alkol, sigara, kafein gibi “legal uyuşturucular”dan, gaz, boya, temizlik maddeleri, kozmetik ürünler ve kuru temizleme malzemelerinden aldığımız toksinler, bedenimizde her gün yığılarak biriken bir kimyasal kirlilik yaratıyor. Ekolojik değişimler, bedenin adaptasyon hızından daha hızlı gerçekleşiyor. Tüm bunlara hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme, stres ve negatif duygular eklendiğinde, bedeni düzenli olarak arındırmak sağlıklı yaşayabilmenin tek yolu haline geliyor. 
Vakitlice vücuttan atılmayıp biriken toksinler dolaşıma karışır ve bedende iritasyona, hasara neden olur. Toksinler zaman içinde birikerek kireçlenmeden depresyona, fazla kilodan hipertansiyona kadar pek çok sağlık sorununa yol açarlar. Hücreler ve dokular bu toksinleri yakalar ve iritasyona karşı mukus tabakasıyla kaplar. Bu mukus oluşumu tampon görevi görerek başlangıç için hayat kurtarıcıdır, ancak uzun vadede sağlık için bir tehdittir. Bedenin bu kimyasal kirleticilere sürekli maruz kalması durumunda, bedenin arınma fonksiyonlarını restore edebilmesi ancak bir dizi arınma terapisiyle mümkün olur.
Değişik türdeki toksinler tek başlarına veya birbirleriyle etkileşime girerek fizyolojik işleyişi bozabilirler. Örneğin:
Toksik birikim dokulara ve hücrelere zarar verir. Bedenimizin savunma sistemlerinin daha uzun ve yoğun çalışmasına neden olarak bedeni yorar. 
Toksinler yararlı kimyasallara bağlanır ve işlerini yapmalarını engellerler.
Toksinler, önemli bir vücut fonksiyonu için ihtiyaç duyulan bir enzimi bloke edebilir veya bir vücut fonksiyonunu sürekli uyararak hasara neden olabilirler. 
Toksik bir ağır metal olan arsenik, glukoz metabolizması için ihtiyaç duyulan oksijeni bloke ederek asfiksiye (boğulma) neden olur. 
Toksinler bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürür, oksijeni bloke ettikleri için kırmızı kan hücreleriyle bağlanmasını engeller.
Toksinler DNA sentezini bozar.
Toksinler vitaminlerin emilimini engeller. 
Toksik bir metal olan cıva zehirlenmesi psikiyatrik dengesizliklerden kansere, otoimmun hastalıklardan anemiye kadar pek çok hastalığa neden olabilir.