Natur-Med'de Masaj

Tıbbın babası Hipokrat, MÖ 5.yüzyılda şöyle yazmıştır: “Bir hekim pek çok konuda tecrübe sahibi olmalıdır, ama en çok da masaj konusunda”. 
Masaj, vücudun kaslarının ve yumuşak dokularının fiziksel, mekanik, tıbbi ve bazı durumlarda psikolojik amaçlarla eller, parmaklar, kollar ve bazı tekniklerde ayaklarla manipüle edilmesi pratiği olarak tanımlanabilir. Masajın bu teknik tanımının yanı sıra, tek başına dokunmanın bile iyileştirici etkileri vardır. Fiziksel temastan yoksun insanların daha güvensiz ve hastalıklara daha yatkın olduğuyla ilgili araştırmalar mevcuttur. En büyük organımız olan cildimizde 5 milyonu aşkın dokunma reseptörü vardır ve bunlar devamlı olarak beyine mesajlar göndermektedirler. Bu nedenle masajla cilt üzerine uygulanan ritmik basıncın beden üzerinde sayısız iyileştirici etkisi vardır.  
Terapötik masaj genel sağlığı iyileştirmenin yanında, dolaşımı ve immun sistemi güçlendirmekten sindirim sorunlarına, cilde canlılık kazandırmaktan gevşemeye kadar çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Sayısız yararı, masajı sadece fiziksel tedavilerin ve spor tıbbının değil, aynı zamanda koruyucu tıbbın da önemli bir parçası haline getirmiştir. Masaj bugün sadece “lüks” kategorisinde tanımlanacak bir rahatlama tekniği değil, uykusuzluk, baş ağrısı, bağırsak problemleri, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, depresyon ve daha pek çok hastalıkta etkili sonuçlar yaratan güçlü bir tedavi yöntemidir. 
Masajın bilimsel çalışmalarla da desteklenen yararları şunlardır: 
Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Anksiyete, gerginlik ve depresyonu azaltır. Bilimsel çalışmalar, düzenli yaptırılan masajın psikoterapinin yararlarına benzer yararlar sağladığını göstermektedir. 
Nabzı ve tansiyonu dengeler. 
Dolaşımı ve kaslardaki kan akışını arttırır. 
Bedende biriken toksinlerin, özellikle laktik asitin ve ürik asitin atılmasını sağlar, böylece kramplar ve ağrılar azalır. 
Lenfatik sıvının akışını kolaylaştırarak beden direncini arttırır. 
Gergin kasları gevşetir, eklemlerin esnekliğini ve hareket kabiliyetini arttırır.  
Aşırı egzersizin yarattığı yorgunluğu giderir. 
Stres hormonu düzeylerini azaltır. Bedenin doğal ağrı kesicisi olan endorfin salgısını arttırarak ağrıları azaltır. Ayrıca genel duygusal modu regüle eden beyin kimyasalı olan seretonin salgısını arttırır. 
Ödemi giderir, kilo verme programlarını destekler. 
Eklemlerdeki dolaşımı ve hareket kabiliyetini arttırarak artritin tedavisine destek olur. 
Karın masajı bağırsakların peristaltik hareketlerini arttırarak boşaltımı kolaylaştırır. 
Cilde canlılık ve dirilik kazandırır. 
Uyku problemi olan insanlar için rahatlatıcı, yatıştırıcı ve uykuyu kolaylaştırıcı etkileri vardır. 
Sırt ağrılarının ve duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir. 
Düzenli yaptırılan masaj fibromiyalji hastalarının ağrılarını azaltıcı etkilere sahiptir. 
Kısacası masajın hem bedensel hem zihinsel yararları vardır ve kişiye her anlamda kendisini iyi hissettirir.