Natur-Med'in Yakın Çevresi

Natur-Med’in yakın çevresinde yer alan Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, Pirene, Milet gibi tarihi ören yerleri ile Dilek Yarımadası Milli Parki, Bafa Gölü, Şirince Köyü gibi doğal güzelliklere günübirlik ve kolay ulaşım olanağı Natur-Med'deki tatilinize ayrı bir zenginlik katacaktır.

·  Antik bölgelere günlük geziler

·  Samson dağlarının patika yollarında bisikletle veya yürüyerek geziler

·  Milli Park’a ve sahillere günübirlik geziler

·  Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yat gezileri

·  Haftalık kurulan bölgesel pazar gezileri (Kuşadası, Söke, Güzelçamlı ve Davutlar pazarları)

Efes: M.Ö. 1000 yıllarında kurulan Efes o dönemin en önemli liman kentidir. Dor istilası üzerine Ege kıyılarına yerleşen İonlar Efes'e yerleşmişler, daha sonra Lidya egemenliği döneminde şehirlerini geliştirmişlerdir. İyon, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının izleri Efes ve Selçuk'ta bugüne kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Eski çağ ticaret merkezi olan Efes, bugün Türkiye'ye gelen turistlerin en uğrak yerlerinden birisidir. Efes kalıntıları muhteşemdir. Bu kalıntıların içinde bir tiyatro, jimnastik salonu, banyolar ve kütüphane mevcuttur.


Efes Müzesi: Efes Müzesi'nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen bir müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir. Buna göre salonlar Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemisi Salonu, İmparator Kültleri Salonu olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müze iç ve orta bahçelerinde çeşitli mimari ve heykeltraşlık eserleri bahçe dekoru içinde ve uyumlu olarak sergilenmektedir. İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin dünyaca tanınmış ünlü eserlerinden bazılarıdır.

Meryem Ana Evi: Diğer adıyla 'Panaya Kapulu' Hıristiyanların en önemli dini merkezlerinden birisidir. Uzun yıllardan beri Hıristiyan camiasında Meryem Ana’nın ölümü ve mezarının yeriyle ilgili iki hipotez vardır. Bunlardan birisi, Hz.Meryem'in mezarının Hz. İsa'nın doğduğu ve öldüğü Kudüs'te olduğudur. İkincisi ve en kuvvetli olan hipotez bu yerin Kudüs değil Efes olduğudur. 1980'de Papa 2.John-Paul burayı Hıristiyanların hac yeri ilan etmiştir. Ayrıca Kuşadası'nda Güvercinada, Priene, Mehmet Paşa Kervansarayı, Afrodisyas ziyaret edilebilecek merkezlerden bazılarıdır.

Artemis Tapınağı: Dünyanın yedi harikasından biridir. Antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağıdır. Büyüklüğü 105*50 m. ve ön cephesi diğer Artemis (Ana Tanrıça) tapınakları gibi batıya dönüktür.

İsabey Camii: 1375 yılında Aydınoğullarından İsa Bey tarafından Şamlı Mimar Ali'ye inşa ettirilmiş olan camii,Türk Sanat Tarihi'nde önemli bir yere sahiptir.


Şirince Köyü: Kurtuluş Savaşı sonrasında,1920'lerde Türk-Yunan mübadelesinden kalan tipik Yunan evleriyle Şirince Köyü,Türk-Yunan kültürünün mükemmel bir sentezidir. En güzel örnekleri yerli halkın evlerini ziyaretçilere açmasıyla ortaya çıkmaktadır. Köyde bir Ortodoks kilisesi bulunmaktadır. Dağın tepesine kurulan bu köyde nefis bir manzarayla, üzüm bahçeleriyle ve şeftali ağaçlarıyla karşılaşacaksınız.