Basında Natur - Med

Avrupa'nın Önde Gelen Arınma Ekolleri

16  Ara 2014

http://cadde.milliyet.com.tr/2012/09/05/YaziDizisi/1591342/RECETELER__1700_LU_YILLARA_DAYANIYOR

REÇETELER, 1700’LÜ YILLARA DAYANIYOR

REÇETELER, 1700’LÜ YILLARA DAYANIYOR

En yenisi bir asır önce kurulan, Avrupa’nın önde gelen kür ve arınma merkezlerinin birçoğu hâlâ faaliyette. Programı bulan hekimlerin adıyla anılan kürlerden bazılarını yakından tanıyalım

Dr. Yaşar Yılmaz ve Eylem   Yılmaz’ın Hayykitap’tan çıkan ‘Arınma Kitabı’, bedensel ve  zihinsel arınmayı anlatıyor.

Buchinger Kürü Alman hekim Otto Buchinger  (1878-1966) tarafından geliştirilen ve  daha çok tedavi amaçlı uygulanan bir sağlık orucu. Bu oruçla bedeni hastalık üreten toksinlerden arındırmak amaçlanır. Süre olarak 1-4 hafta öngörülür.  Arınma programı temel olarak meyve-sebze ve bunların sularıyla, bitki çayları, bal, suyla arınma diyetine; sodyum sülfatla ve kolon hidroterapiyle bağırsak temizliğine dayanır. Katı gıdaların sınırlı tüketilmesi esastır.

Orucun bedensel, psiko-sosyal   boyutlarına dikkat çeker. Romatizmadan cilt hastalıklarına, yüksek tansiyondan depresyon ve fazla kiloya kadar pek çok kronik hastalıkta iyi sonuçlar verir. Buchinger Kliniği, bugün Dr. Otto  Buchinger’in torunu Dr. Andreas  Buchinger tarafından yönetiliyor.

F. X. Mayr Kürü

Avusturyalı hekim Franz Xaver Mayr (1875-1965) tarafından geliştirildi. Pek çok hastalığın, sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklandığından hareketle geliştirilmiş bir arınma programı. Mayr, her canlının bir kökü olduğunu ve insan vücudunun kökünün de bağırsakları olduğunu söyler.

Sindirim kanalını dinlendirmeyi, organ fonksiyonlarını rejenere etmeyi ve bedeni arındırmayı amaçlayan   3-4 haftalık bir program öngörülür.

Arındırıcı bitkiler, tuzlu içecekler, süt, ekmek ve karın masajı kullanılır. Süt-ekmek diyetiyle sindirim organlarının kendini toparlaması ve yenilemesi amaçlanır. Belirli kronik hastalıkların tedavisinin yanı sıra, kilo vermeyi ve beden direncinin artırılmasını amaçlar.

Schroth Kürü

Avusturyalı naturopat Johann Schroth’ın (1798-1856) kürü. Schroth, hastalanınca yemek yemeyi reddeden hayvanları gözleyerek kuru günler ve sıvı günler diyetini (sıvıların alındığı ve alınmadığı günler), buhar banyolarını, vücut paketlerini arınma amaçlı kullandı. Schroth’tan sonra oğlu tarafından devam ettirilen sağlık programı, vejetaryen, düşük proteinli, tuzsuz,   karbonhidrat ağırlıklı sıvı ve kuru günler diyetine dayalı beslenmeyle hâlâ  uygulanıyor.  

Molke Kürü

Molke, peyniraltı suyu demek. Molke kürü, peyniraltı suyunun beden için ideal bir arındırıcı olduğu ve hücre rejenerasyonu sağladığı fikrine dayanır. Peyniraltı suyunun besin değeri yüksektir; amino asitler açısından zengindir, önemli bir anti-oksidandır, beden direncini artırır ve kansere karşı koruyucu etkileri vardır. 20’nci yüzyılın başlarında taze peyniraltı suyu bulmanın zorlukları, bu yöntemin unutulmasına yol açtı.

MASAJIN ARINMADAKi ROLÜ

Masaj; genel sağlığı iyileştirmenin yanında, dolaşım ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmekten sindirim sorunlarına, cilde canlılık kazandırmaktan gevşemeye kadar çeşitli amaçlarla kullanılır. Sayısız yararı, masajı koruyucu tıbbın da önemli bir parçası haline getirdi.

Masajın bilimsel çalışmalarla da desteklenen yararları şöyle:

Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi var. Anksiyete, gerginlik ve depresyonu azaltır. Bilimsel çalışmalar, düzenli yaptırılan masajın psikoterapinin yararlarına benzer etkiler gösterdiğini vurguluyor. 
Nabzı ve tansiyonu dengeler.
Dolaşımı ve kaslardaki kan akışını artırır.
Bedende biriken toksinlerin, özellikle laktik ve ürik asitin atılmasını sağlar, böylece kramplar ve ağrılar azalır.
Lenfatik sıvının akışını kolaylaştırarak beden direncini artırır.
Gergin kasları gevşetir, eklemlerin esnekliğini ve hareket kabiliyetini artırır.
Aşırı egzersizin yarattığı yorgunluğu giderir.
Stres hormonu düzeylerini azaltır. Bedenin doğal ağrı kesicisi endorfin salgısını artırarak ağrıları azaltır. Ayrıca genel duygusal modu regüle eden beyin kimyasalı olan seretonin salgısını artırır.
Ödemi giderir, kilo verme programlarını destekler. dolaşımı ve hareket kabiliyetini artırarak artritin tedavisine destek olur.
Karın masajı, bağırsakların peristaltik hareketlerini artırarak boşaltımı kolaylaştırır.
Cilde canlılık ve dirilik kazandırır.
Sırt ağrılarının ve duruş bozukluklarının giderilmesinde etkilidir.
Düzenli yaptırılan masaj fibromiyalji hastalarının ağrılarını azaltıcı etkilere sahiptir.

YARIN: SULARLA ARINMA

 

DETOKSLA GELEN SAĞLIK / YAZI DiZiSi 3

Basında Natur - Med