Basında Natur - Med

Bünye Yararına Tatil Programı - Radikal Gazetesi / Temmuz 2006

24  Ara 2014

Bünye yararına tatil programı
Horozlar ötünce ormanda aç karnına 90 dakikalık zorlu bir yürüyüş başlıyor.
Akşamüstü topluca 'gençleştiren' termal suyunda 15 dakika cimnastik yapılıyor.

Tatile gidip sabahın 6'sında kalkacağım, dere tepe yürüyüp suda kıpraşacağım, ot yiyip tadı kötü termal su içeceğim aklıma gelmezdi ama iyi ki de yapmışım!

Boyun fıtığından mustarip genç bir doktor... Stres nedeniyle kasları kilitlenmiş, yürüme güçlüğü çeken genç bir borsacı... Uykusuzluk çeken bir genç kız... Obezite sorunu yaşayan 45'inde bir işadamı... Yüksek tansiyon hastası 60'ında emekli bir işçi... Ve sağlıklı yaşamayı keşfetmiş her yaştan Alman turistler... Geçen hafta farklı dünyalardan 50 'yabancı'yla Kuşadası Davutlar'da ormanın eteğindeki Natur-Med adlı bir kür merkezinde birkaç gün geçirdim. Bu, hayatımdaki ilk 'sağlıklı' tatil. İçki yok, sigara yok, miskin miskin güneşlenmek yok, oburluk yok, gece geç yatmak yok. 'Bedensel ve ruhsal arındırma' küründen, yani 'yıkama-yağlama-bakım'dan geçti yorgun bedenim ve hırpalanmış ruhum...


Termal suyuyla detoks
Daha çok Alman turistlerin, az sayıda da sağlıklı yaşama bilincine ulaşmış Türk'ün geldiği Natur-Med'i Dr. Yaşar Yılmaz beş yıl önce açmış. "Burası bir yaşam okulu. Amacımız, insanlara yaşam ritmi kazandırmak, doğayla insanın arasındaki bağlantıları oluşturmak, kendisine dönmesini sağlamak. İnsana hasta olmamayı öğretmek" diyor. Bu kür merkezinin en büyük özelliği silisyumdioksit (SiO2) ihtiva eden bir termal kaynağının dibinde olması. Dünyada sadece Rusya, Yeni Zelanda, İrlanda, Almanya, Sibirya, Azerbaycan ve de Davutlar'da SiO2 açısından zengin termal suyu bulunuyor. Bugüne kadar kaplıcalara burun kıvırırdım, ancak bu mineralin 'anti-aging' etkiye sahip olduğunu öğrenince durum değişti; termal havuzdan çıkmadığım gibi berbat tadına rağmen içtim bile. Davutlar'ın termal suyu doğal bir uyku ilacı. Bunu bizzat yaşadım. SiO2; sedef, akne ve egzama gibi hastalıklara iyi geliyor. Zeytin ağaçlarının altındaki termal havuzun kokusu berbat, rengi sabahları yeşil, akşama doğru kahverengimsi. Bu, suyun okside olduğunun işaretiymiş. SiO2'nin yanı sıra 30 farklı mineral içeren su gün boyu sıcacık. Termal havuzdan çıkınca hemen yanındaki soğuk havuza atıyorsunuz kendinizi. Artık dipdirisiniz! Natur-Med Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Karl Hecht, yaşamın temel elementi olan SiO2'nin iyileştirme gücünün yanı sıra yaşlanma sürecini geciktiren etkisi olduğunu, bedensel ve ruhsal arındırmayı sağladığını söylüyor. "82 yıllık gencim. Biyolojik yaşım 50. Bedensel ve ruhsal olarak aktifim. Kondisyonum iyi, hafızam şahane. Uykum iyi, dolgun bir cildim var, saçlarım yerinde. Çünkü yıllardır silisyum alıyorum" diyen Hecht, her yaz merkezde uyku sorunları olan hastalara özel tedaviler uyguluyor. 'İyi Uyumak' adlı kitabı ise Almanya'da yeni yayımlanmış.


Arındırma paketi
Kür merkezinde hayat horozlar öter ötmez başlıyor. Tatil için gitmiştim ama sabahları 06:20'de uyandırılarak 15 dakikalık toplu cimnastik programına çağrıldım. Sonra aç karnına ormanda yürüyüşe başladık. Kuş cıvıltıları eşliğinde 90 dakika ara vermeden yürüyerek zirveye çıktık. Merkeze dönünce havuz başında topluca solunum egzersizleri yaptık. Abartısız bir kahvaltıdan sonra havuz sefası... Öğle mönüsü sebze ve salatalardan oluşuyor. Yemek sonrası 20 dakikalık mini uyku terapisi var, ardından kişiye özel programlar: Ozon tedavisi, hidroterapi, envaiçeşit masaj, akupunktur, manyetik alan tedavisi, ultrason, vücut bakımı... Bu programlar, kişinin asit-baz değerlerine göre belirleniyor. Ozon terapisinde kan temizlenirken, kolon terapisinde bağırsaklara termal suyu verilerek daha iyi çalışması sağlanıyor. Akşamüstü havuzda toplu cimnastik yaptık. Akşam yemeğine bitap bir halde oturdum, tıka basa ot yedim. Kımızı et haftada bir gün. Kaç fincan 'arınma çayı' devirdim, saymadım bile. Ama kente kesinlikle arınarak döndüm.


'Asitten kurtulmadan zayıflanmaz'
Natur-Med'in kurucusu Dr. Yaşar Yılmaz arındırma kürlerini anlattı: Neden kişilerin asit / baz dengesine göre kür programı uyguluyorsunuz? Yaşamın olmazsa olmazı oksijen ve su, asit ve baz dengesinin de temelini oluşturur. Asidoz tablosu en kolay idrarda görülür. Daha detay bilgi için kan tahlili yaparız. Vücudumuz dışarıdan aldığı birçok şeyi asite çeviriyor. Yeşil sebze ve meyveler ise baz oranını artırır. Ete, tatlıya, tuzluya, beyaz una ağırlık vererek süratle yaşlanıyoruz. Vücutta asit oranı fazlaysa bu depolanıyor. Asit, bağ dokusunun yoğun olduğu yerlerde birikiyor. Derken bağ dokusunda sertleşme, dolaşım bozukluğu görülüyor. Bu da kiminde bel fıtığı, kiminde eklem ağrıları, kiminde dizde ağrılar şeklinde tezahür ediyor.
Neden bağırsakları termal suyuyla yıkıyorsunuz?
'Ölüm bağırsakta yatar' diye bir Alman deyişi var. Bağışıklık sisteminden sorumlu olan lenf bezlerinin yüzde 80'i bağırsakta. Depresyondan uykusuzluğa, kemik erimesinden tansiyon bozukluğuna kadar bağırsağı ilgilendirmeyen hiçbir hastalık yok. Bağırsakta yıllara dayalı olarak biriken artıkların temizlenmesi gerekiyor. Vücut bu artıkları yabancı cisim gibi algılıyor. Yabancı cismi atamayınca stres hormonlarını salgılıyor, bu da depresyona neden oluyor. Bağırsaklarınız ne kadar iyi çalışıyorsa, o kadar sağlıklısınızdır. Hidroterapiden sonra insanlar kendilerini müthiş hafif hissediyor.
Ozon tedavisi ne işe yarıyor?
Vücutta biriken toksinleri ancak oksijenle nötralize edersiniz. Kana ozon vererek, kanda oksijen konsantrasyonunu yükseltiyoruz. Bu tedaviyle bağışıklık sisteminiz güçleniyor, dolaşım sistemi olumlu etkileniyor. Karaciğer besleniyor. Kandaki yağ oranı düşürüyor. Ozon tedavisi karaciğeri ilgilendiren tüm hastalıklarda iyi bir destek tedavisi. Asit-baz dengesi bozulduğunda vücut yağ ve su tutar. Kişi, asitten kurtulamazsa kilo veremez. Oksijen zayıflamada çok iyi bir destek tedavisidir.


Atkuyruğu çayıyla gençleşin

  • İnsanın günlük silisyumdioksit ihtiyacı 50-100 mg. Yaşlılarda bu miktar 200 mg. İnsanların yüzde 80'inde SiO2 eksikliği var.
  • SiO2 hücre yapımını ve metabolizmasını aktive ediyor; bağ dokusu sıklaşmasını artırıyor; damar esnekliğini artırarak arteriosklerozu önlüyor; kalsiyumu kemik yapımı için regüle ve aktive ediyor; iltihabı çözüyor; yaraların iyileşmesini artırıyor; detoks etkisi var; bağışıklık sistemini güçlendiriyor; radikalleri tutuyor; bedensel ve ruhsal aktiviteyi artırıyor; cilt kırışıklıklarını gideriyor; biyolojik yaşlanmayı önlüyor; cildi güzelleştiriyor; saç dökülmesini önlüyor; bağırsakları regüle ediyor.
  • Bulunduğu yerler: Yüksek SiO2 oranı olan termal sular; yüksek SiO2 oranı olan maden suları; yulaf, arpa, buğdağ, at kuyruğu; doğal-Klinoptilolith-Zeolith; SiO2 jeli.

Şule ÇİZMECİ

Basında Natur - Med