Basında Natur - Med

Selülite Karşı Silisyumdioksit - CNNTurk / Eylül 2006

24  Ara 2014

Selülite karşı silisyumdioksit

Gıdalarda az oranda bulunan iltihap çözücü silisyumdioksit, selülit ve gevşek bağ dokusuna karşı etkisiyle ön plana çıkıyor.

Sodyum, potasyum ve magnezyumun babası sayılan 'anti-aging' minerali silisyumdioksit, hücreleri gençleştirerek, saç, tırnak ve kemik yapısını güçlendiriyor, cildi besliyor.Eksikliğinde ciltte kırışıklık ve kaşıntının yanısıra sık sık enfeksiyona maruz kalma, bedensel ve ruhsal kondisyonda azalma ve sindirim bozukluğu görülen silisyumdioksit, hücre yapımı ve metobolizmasını aktive ediyor, damar elastikiyetini artırıyor, yaraları iyileştiriyor. Özellikle atkuyruğu ve ısırganda bulunan silisyumdioksit, yulaf, arpa ve darıda da mevcut.
Atkuyruğu çayı:
Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak soğutulmadan içilir


Atkuyruğu ile arınma
Zemberekotu, çamotu, kırkboğum ve tilkikuyruğu olarak da tanınan atkuyruğu, silisyumdioksit açısından en zenginlerden biri. Vücudu zararlı toksinlerden arındıran, idrar tutukluğunu gideren ve böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olan atkuyruğu, romatizma şikayetlerini gideriyor, karaciğer hastalıklarının tedavisinde de faydalı.En şifalısı balçıklı toprakta yetişenleri olan atkuyruğunun çayı, tarla, orman ve dere kıyısından toplananlarla yapılabiliyor. Çay, bademcik iltihabı, dişeti kanamaları ve iltihaplarında, fistüllerde de kullanılıyor. 

Hem beden hem de ruh
Hem silisyumdioksit hem de atkuyruğu çayı ile Kuşadası'ndaki Natur-Med Doğal Tedavi ve Kaplıca Kür Oteli'nde tanıştım. Sabah saat 06.30'da jimnastik ve yürüyüşle başlayan ve akşam 19.00'da seminerle sona eren dopdolu bir gün düşünün. Yorucu gibi görünen bu günün sonunda mandalina, nar, ayva ve zeytin ağaçları arasındaki Natur-Med'de insan kendini rahatlamış hissediyor. Bu histe hava, su ve sporun yanısıra thai, ayak masajı ve klasik masajda etkili.   Litresinde 6.3 gm yoğunluğunda ve 30 değişik mineral içeren Natur-Med kaplıca suyu, vücudu rahatlatıcı, zindeleştirici, hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip. 41 derecelik termal su, Türkiye'nin en yoğun mineralli suyu.Öksürük, soğuk algınlığına karşı karışık bitkilerden hazırlanmış 'Natur-Med çayı' ve atkuyruğu otu içeren 'arındırma çayı' ise devamlı mevcut ve özellikle yemek sonrası ikram ediliyor. Hollanda, İngiltere ve özellikle Almanya'dan gelenlerin doldurduğu Natur-Med, ölü bir sezon olarak görmeme rağmen ekim başında tamamen doluydu.  Cnnturk.com'a açıklamada bulunan Natur-Med'in sorumlu hekimi ve sahibi Dr.Yaşar Yılmaz, klasik tıp yerine humanist tıbbı benimsediklerini vurgulayarak, "hastalıklarla değil hastalarla ilgileniyoruz. Birçok tansiyon hastasının burada ilaç almasına gerek kalmıyor" dedi.


Uyku molaları önemli
Özellikle gün içinde uyku molalarına özen gösterilen Natur-Med'de Bilimsel Danışma Kurulu Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr.med.Karl Hecht ise ideal uykunun 5.5-7.5 saat arasında olduğuna değinerek az uyuyunca hücre yenilenmesinin azaldığını, fizyoloji ve psikolojinin bozulduğunu fazla uyuyunca ise beynin yedek enerjisinin gittiğini söyledi."Gündüz yaşlanırız, gece gençleşiriz" sözünün hatırlatan Prof. Dr.med.Karl Hecht, gün içinde 15-20 dakikalık uyku uyunmasının da önemine değinerek "en iyi uyku, cuma günü uyunur, en çok uyanılan gece ise pazar gecesi" dedi. 88 uyku bozan faktör arasından uyku ilacının en üstte yer aldığına değinen ve bedensel ve zihinsel dinlenmenin uyku ilacı ile mümkün olmadığını vurgulayan Hecht, ilaçların yan etkilerinden de bahsederek, "uyku profilini bozar, iyi uyutmaz, bağımlılık yapar" açıklamasında bulundu. Beş yıldır hizmet veren 60 odalı Natur-Med'de ozon tedavisi, solunum egzersizleri, tansiyon düzenleme terapileri, kolon-hidroterapi, infraruj tıbbi sauna uygulamaları da gerçekleşiyor.Akıl hastalığı, ameliyat gerektiren ve bulaşıcı hastalıklar hariç, her türlü hastalığa tamamlayıcı tıp prensipleriyle destek tedavilerinin yapıldığı Natur-Med'de enerji ve asit-baz dengesi de düzene sokuluyor.Yürüyüşler, solunum egzersizleri, mini uyku terapileri, su içi, salon ve açık hava jimnastik programları küristlere standart bir paket olarak sunuluyor.  Akşam seminerlerde stres, ağrılı hastalıklar, cilt hastalıkları, kaplıca tıbbı, doğal tedaviler, tamamlayıcı tıp, uyku tıbbı, klimatoloji, insanın kendi kendinin doktoru olması, ilaçsız tedaviler, kür merkezleri gibi konular işleniyor.


Arındırma programlarından bazıları:
Bedensel ve ruhsal arındırma programları,
Ağrı tedavileri,
Zayıflama tedavileri,
Sindirim - solunum - boşaltım - sinir sistemi hastalıklarının tedavileri,
Kas-iskelet sistemine ait tedaviler,
Cilt hastalıklarına ait tedaviler,
Sigarabıraktırma tedavileri,
Anti-aging ve detoks uygulamaları,
Vücut ve yüz bakımı,
Dengeli ve sağlıklı beslenme programları,
Orman yürüyüşleri,
Su içi egzersizleri,Bedensel ve Ruhsal Arındırma Kürlerinin yıl boyunca devam ettiği Natur-Med'de genelde üst üste birkaç yıl gelenler ağırlıkta. Tesisten herkes memnun ancak bazı konuklar verilen hizmetin geliştirilmesi gerektiğini görüşünde birleşiyor. 
Natur-Med Doğal Tedavi ve Kaplıca Kür Oteli
Telefon: 0 256 6572280
Faks:0 256 6571868
 

Basında Natur - Med