Haberler

Selülit nedir, tedavisi mümkün müdür?

14  Tem 2018

Selülit nedir, tedavisi mümkün müdür?

Selülit, kadınların ortalama %85’inin farklı derecelerde yaşadığı, her yaz gündeme gelen bir sorun.

Kadınlarda deri altı dokuda çok sayıda ve büyük yağ hücreleri bulunur. Selülit de çoğunlukla uyluk ve kalça bölgesinde görülen yağ dokusu değişimlerine verilen isimdir. Bu bölgelerdeki yağ birikimi östrojen hormonu tarafından uyarıldığından, ayrıca erkeklerin yağ hücreleri kadınlarınkinden daha küçük olduğundan selülit daha çok kadınlarda görülen bir sorun. Zayıf bağ dokusu da selülitin nedenlerindendir. (İleri düzeyde cilt altı doku iltihaplanması anlamına gelen selüliti hariç tutuyoruz.)

Selülitten nasıl kurtulursunuz?

Kötü haber: Bedeninizdeki portakal kabuğu görünümü genetik olabilir. Yani annenizde bu sorun varsa, muhtemelen sizde de olacaktır. Ancak iyi haber şu ki, selülitin yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Aşağıdaki 10 Natur-Med uygulamasıyla bağ dokunuzu güçlendirerek selüliti azaltabilir veya selülitten korunabilirsiniz: 

 1. Natur-Med’de Beslenme: İlk koşul şekerden uzak durmaktır. Şekerli her türlü gıda maddesi ciltte erken kırışıklara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda selülite de neden olur. Şeker ciltteki elastin ve kollajen maddelerine zarar verir. Natur-Med Arınma Diyeti’yle şekerli içeceklerden ve yiyeceklerden uzak kalmanız kolay olacak. Her türlü endüstriyel, paketlenmiş, hazır yiyecekten uzak, sağlıklı besleneceksiniz. Bol su, sebze suları, bitki çayları ve sebze ağırlıklı vegan beslenmeyle bedeniniz arınacak ve bedendeki mevcut yağ birikimi ve selülit azalacak.
 2. Kahve, alkol ve sigara bağ dokusunu zayıflatan ve selüliti besleyen en önemli faktörlerdendir. Natur-Med Arınma Programı’yla bedeniniz bu maddelerin yarattığı toksik kirlenmeden arınacak. Bu maddelere bağımlılığınız varsa, arınma programıyla bu bağımlılıklarınızı yenmeniz mümkündür.
 3. Natur-Med Egzersiz Programı: Düzenli egzersiz bağ dokusunu geliştirir. Orman yürüyüşü, pilates, yoga ve termal havuzlardaki su egzersizleri selülit tedavilerinde önemli iyileşmeler sağlamaktadır. Yoga ve pilates, lenf akışını arttıran etkiye sahiptir ki, bu sayede selülit sorununda da kayda değer iyileşmeler almanız mümkün.
 4. Mineralli termal havuzlar: Natur-Med kaplıcası suyun şifalı etkileri nedeniyle, ayrıca bu suda her yaşta insanın rahatlıkla yapabileceği egzersizler vasıtasıyla gerek kalori harcanması, gerekse bedensel rehabilitasyonda ve kasların geliştirilmesi, esneklik ve direnç kazanmada etkili bir iyileştirici unsurdur. Natur-Med termal suyunun vücudu rahatlatıcı,  zindeleştirici,  hastalıklara karşı koruyucu etkilerinin yanında, suda yaptırılan jimnastikle metabolizma hızlanır. Ödem denilen lenf tıkanıklıklarını çözerek vücuttaki şişlikler ortadan kaldırır, selülitler gözle görülür derecede azalır.
 5. Soğuk-sıcak kontrast banyolar kan dolaşımını arttırarak bağ dokusunun güçlenmesini sağlar ve böylece selülit tedavisinde önemli bir destek sunar. Sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü kullanmak kanlanmayı, organ fonksiyonlarını, lenf ve kan dolaşımını arttırır, karaciğerin detoks kabiliyetini yükseltir. Natur-Med’in termal ve soğuk su havuzlarının yanyana inşa edilmesi de, sizlere bu dönüşümlü banyo imkanını sağlamak içindir.
 6. Natur-Med kilo verme programı: Fazla kilo demek, büyümüş yağ hücreleri ve selülit demektir. Dolayısıyla fazla kiloları vermek selülitle mücadelenin ilk koşuludur ve bu Natur-Med’de çok kolaydır.
 7. Natur-Med Hamamı: Hamamdaki ısı ve buhar dolaşımı, hücrelerin oksijenlenmesini ve lenf akışını arttırır, terlemeyle toksinlerin atılmasını sağlar, kasları ve eklemleri gevşetir ve rahatlatır. Kese, su ve sıcaklığın etkisiyle yumuşayan ölü derinin atılmasını sağlar. Kese aynı zamanda önemli bir cilt bakımı ve selülit tedavisidir. Ölü derinin atılması ve kan dolaşımının arttırılması cildi güzelleştirir. Cildi esnekleştirerek kırışmaları geciktirir.
 8. Masajlar: Masaj lenfatik sıvının akışını kolaylaştırarak beden direncini arttırır, böylece bedende biriken toksinlerin, özellikle laktik asitin ve ürik asitin atılmasını sağlar. Masaj ayrıca bedendeki ödemi giderir, cilde canlılık ve dirilik kazandırır. 

  Natur-Med’de uygulanan lenf drenajı masajıyla lenf tıkanması önlenir ve hücrelerin oksijenlenmesi sağlanır. Cilt dokuları, bağ dokuları ve epidermis yenilenir, selülitte gözle görülür azalma yaşanır.

  Natur-Med titreşimli vakum tedavisi (PPT) ve pressoterapi (pasif lenf drenajı uygulaması) lenf akışını hızlandırmak ve selülitleri azaltmak için önemli cihazlı desteklerdir.

 9. Natur-Med Ozon Tedavisi'nin kan dolaşımını arttıran ve yağ yakımını hızlandıran etkileri nedeniyle selülit tedavisinde etkili bir destek uygulamasıdır. 

 10. İnfraruj Isı Kabini selülit tedavisinde etkili bir destek uygulamadır. Deri altı yağ dokusuna belli oranda ulaşan infraruj ısı, bu yağların yakılmasını kolaylaştırır. İnraruj ısı, aynı zamanda kan dolaşımını da arttırır.

 

 

« Tüm Haberler