Haberler

20’lerindeki yaşlılar, 70’lerindeki gençler!

14  Tem 2018

Etrafınızdaki insanlara bir bakın, kimisi yaşından daha yaşlı, kimisi en az 10 yaş genç görünüyor; nice 20’li yaşlarındaki insan yaşamdan bıkmış, yorgun, sağlıksız ve yaşlı görünürken, 60-70’lerinde pek çok insan son derece aktif, enerjik, hayat dolu ve yaşından çok daha genç gösteriyor.

Tek başına bu bile, genç bir görünüm ve enerjinin tek başına biyolojik yaşla değil, yaşam tarzıyla ilişkili olduğunun göstergesi. İleri yaşlarında bile çok daha genç görünen insanların yaşam tarzını incelediğinizde, gençlik iksirinin yaşama pozitif bakış ve insanın bedenine gösterdiği özenle direkt ilişkili olduğunu göreceksiniz.

İlerleyen yaşlar için gençlik reçetesi

İleri yaşlarda bile dinç, enerjik ve sağlıklı hissetmek, pek çok gazete haberinde bir “sır” olarak sunulsa da, Natur-Med bunu 16 yıldan uzun bir süredir misafirlerine uyguluyor, uygulatıyor. İlerleyen yaşlarda hiç kimseye muhtaç olmadan kendi yaşamınızı sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmek, yaşınız henüz gençken yapacağınız bazı yatırımlara bağlı.

Hepimiz bedenlerimizde belli bir gençlik rezerviyle doğuyoruz, ancak kimimiz bu rezervleri sağlıksız yaşam alışkanlıklarıyla çok çabuk tüketirken, kimimiz rezervleri korumakla kalmıyor, aynı zamanda sağlıklı alışkanlıklarla bunları besliyoruz. İşte bu yatırım henüz sağlıklıyken bedeninizi ve zihninizi doğru yönetip, onlara ihtiyaçları olan rutin bakımı yapmaktan geçiyor.

Arabanıza yaptığınız bakımı bedeninizden esirgemeyin

Bedensel ve zihinsel bakımdan kastımız, bedeninize dışarıdan herhangi bir kozmetik uygulamanız veya cerrahi müdahalelere başvurmanız değil, düzenli olarak bedensel ve ruhsal arınma tatili yapmanızdır.

İlerleyen yaşına rağmen dipdiri ve parlak bir cilde sahip olan insanların öncelikli sırrı iyi işleyen bir lenf sistemine sahip olmalarıdır. Çünkü iyi işleyen bir lenf sistemi, hücresel atıkların bedenden kısa zamanda uzaklaştırılmasını sağlayarak tüm bedene gençlik enerjisi verir. İçiniz ne denli temizse ve bedeninizdeki fazla asiti dengeleme kapasiteniz ne kadar yüksekse, yaşlanma süreciniz de o denli gecikecek, yaşam kaliteniz o düzeyde yüksek olacaktır.

İşte size yaşlanma belirtilerini geciktirerek sağlıklı yaş almanın başlıca 12 şartı:

  1. Düzenli egzersiz yapın: Düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, yoga, pilates, trambolinde zıplamak gibi egzersizler lenf akışınızı hızlandıracaktır. Natur-Med’de tüm bu egzersizlere ek olarak termal sularda yaptırdığımız egzersizler de lenf sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.
  2. Bol su için: Yeterli su tüketmediğinizde, bir sıvı olan lenfin akışı da zorlaşacaktır. Bol alkali su tüketerek lenf akışınızı ve bedeninizdeki fazla asidin nötralize edilmesini kolaylaştırın.
  3. Alkali beslenin: Lenf sisteminizi arındıracak sebze ağırlıklı bir beslenmeye geçin. Şekerli, unlu gıdaları ve hayvansal gıdaları azaltın, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Enzimden zengin çiğ sebzeleri ve bunların sularını beslenmenizin parçası haline getirerek lenf sisteminizin temizlenmesini sağlayın. Natur-Med detoks diyetiyle bunu sağlayabilirsiniz. Natur-Med’in özel bitki çayları da arınmanızı destekleyen etkilere sahiptir.
  4. Nefes egzersizleri yapın: Bedenimizde kandan 3 kat daha fazla lenf sıvısı olmasına rağmen bunu pompalayacak bir organ mevcut değildir. Düzenli ve derin nefes, toksinlerin kana pompalanmasını sağlar; toksinler oradan detoksifiye edilmek üzere karaciğere taşınırlar. Natur-Med nefes egzersizleri bu noktada lenf akışına destek olmaktadır.
  5. Sıcak-soğuk kontrast duşlar alın: Sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü kullanmak adrenal ve endokrin bezlerini stimüle eder, enflamasyonu yatıştırır, kanlanmayı ve organ fonksiyonlarını arttırır. Sıcak-soğuk kontrast uygulamaları lenf ve kan dolaşımını arttırır, karaciğerin detoks kabiliyetini yükseltir. Natur-Med’in termal ve soğuk su havuzlarının yanyana inşa edilmesi de, sizlere bu dönüşümlü banyo imkanını sağlamak içindir.
  6. Düzenli masaj yaptırın: En büyük organımız olan cildimizde 5 milyonu aşkın dokunma reseptörü vardır ve bunlar devamlı olarak beyine mesajlar göndermektedirler. Bu nedenle masajla cilt üzerine uygulanan ritmik basıncın beden üzerinde sayısız iyileştirici etkisi vardır.  Masaj lenfatik sıvının akışını kolaylaştırarak beden direncini arttırır, böylece bedende biriken toksinlerin, özellikle laktik asitin ve ürik asitin atılmasını sağlar. Masaj ayrıca bedendeki ödemi giderir, cilde canlılık ve dirilik kazandırır. 
  • Natur-Med’de uygulanan lenf drenajı masajında lenf dolaşımının artması üzerine yoğunlaşılır. Lenf sıvılarının filtre edildiği bölgeler (boyun, koltuk altı, üst gövde ve kasıklar) manipüle edilerek lenf tıkanması önlenir ve hücrelerin oksijenlenmesi sağlanır. Cilt dokuları yenilenir, bağ dokuları ve epidermis rejenere olur. Lenf drenaj masajı immun sistem fonksiyonlarını güçlendirir, toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlar. 
  • Masajların yanısıra, Natur-Med’de uygulanan titreşimli vakum tedavisi (PPT) ve pressoterapi (pasif lenf drenajı uygulaması) lenf akışını hızlandırmak ve arındırmak için önemli cihazlı desteklerdir.

7. Kolon hidroterapi yaptırın: Yıl içerisinde düzenli kürler halinde yaptıracağınız kolon hidroterapi, lenf arınmasına önemli katkılar sağlar. Kalın bağırsak, bedenimizdeki katı atıkların atıldığı kanaldır. Günümüzde tıbbi literatürde hiç tartışma olmayan bir konu vardır ki, o da besinlerin emilimi ve atıkların atılabilmesi için temiz bir bağırsağa ihtiyaç olduğudur.  Sağlıklı çalışan bir bağırsak, sağlıklı bir arınmanın ön koşuludur. Lenf sistemi önemli ölçüde bağırsaklarda konuşlandığından, lenf akışını hızlandırmak için kolon hidroterapi önemli bir destek sağlamaktadır.

​8. Terleyin: Egzersizle terlemenin yanısıra, beden sıcaklığını arttırarak terlemenizi sağlayan sauna, infraruj ısı kabini, buhar odası, hamam gibi yöntemlerden yararlanın. Bu yöntemler kan ve lenf dolaşımını arttırarak toksinlerin atılmasını sağlarlar, cildi yumuşatır ve güzelleştirirler.

9. Hamamda düzenli kese yaptırın: Hamamdaki ısı ve buhar dolaşımı hücrelerin oksijenlenmesini ve lenf akışını arttırır, terlemeyle toksinlerin atılmasını sağlar, kasları ve eklemleri gevşetir ve rahatlatır. Hamamda yapılan kese, cildi arındırmanın ve lenf dolaşımını arttırmanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Kese, su ve sıcaklığın etkisiyle yumuşayan ölü derinin atılmasını sağlar. Kese aynı zamanda önemli bir cilt bakımı uygulamasıdır. Ölü derinin atılması ve kan dolaşımının arttırılması cildi güzelleştirir. Cildi esnekleştirerek kırışmaları geciktirir. Selülite karşı etkilidir. Yeni Natur-Med hamamında kese ve köpük masajıyla cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

10. Sosyalleşin. Kendinizi yalnızlığa mahkum etmeyin, içinize kapanmayın. Yakınlarınız ve arkadaşlarınızla düzenli olarak biraraya gelin. Zihninizi sürekli aktif tutmak için bol bol okuyun, okuduklarınızı paylaşın, bulmaca çözün, zihinsel oyunlar oynayın.

11. Sorunlarınızla yüzleşin, bunları içinize atmayın, paylaşın.

12. Günlük tutun. Duygularınızı kağıda dökmek sadece stres yönetimi için değil, genel anlamda sağlık için de yararlıdır. 

Unutmayın, gençlik beyinde başlayıp beyinde biten bir düşünme ve hayat tarzıdır...

Natur-Med 

« Tüm Haberler