Haberler

Genç bir cildin sırları

07  Oca 2015

SAĞLIKLI VE GENÇ BİR CİLT İÇİN LENF ARINMASI

Sağlıklı ve güzel bir cilde dışarıdan uygulayacağınız kozmetiklerle, kimyasallarla veya cerrahi müdahalelerle değil, bedeninizi içeriden dışarıyla arındırarak kavuşabilirsiniz

İlerleyen yaşına rağmen dipdiri ve parlak bir cilde sahip olan insanların sırrı iyi işleyen bir lenf sistemine sahip olmalarıdır. Çünkü iyi işleyen bir lenf sistemi, hücresel atıkların bedenden kısa zamanda uzaklaştırılmasını sağlayarak tüm bedene gençlik enerjisi verir.

En büyük organımız olan cildimiz aynı zamanda toksinleri atmamızı sağlayan bir arınma organıdır. Lenf sıvısı direkt olarak cildimizin altındadır ve ne kadar sağlıksız bir yaşam sürüyorsak, bu sıvı da o ölçüde toksinle yüklenir ve bu toksin birikimi dış görünüşümüze yansır. Cildinize dışarıdan yapılacak hiçbir müdahale, lenf sisteminizi bu toksinlerden arındırmadığınız sürece kalıcı bir etki yaratamaz.

Yani içiniz ne denli temizse, cildiniz de o ölçüde genç ve sağlıklı olacaktır.

İşte kremlerle, botokslarla, yüz gerdirme ameliyatlarıyla değil, lenfatik arınmayla yıllara direnmenin ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın 9 yolu: 

1.     Düzenli egzersiz yapın: Düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, yoga, pilates, trambolinde zıplamak gibi egzersizler lenf akışınızı hızlandıracaktır. Natur-Med’de tüm bu egzersizlere ek olarak termal sularda yaptırdığımız egzersizler de lenf sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

2.     Bol su için: Yeterli su tüketmediğinizde, bir sıvı olan lenfin akışı da zorlaşacaktır. Bol alkali su tüketerek lenf akışınızı kolaylaştırın.

3.     Alkali beslenin: Lenf sisteminizi arındıracak sebze ağırlıklı bir beslenmeye geçin. Şekerli, unlu gıdaları ve hayvansal gıdaları azaltın, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Enzimden zengin çiğ sebzeleri ve bunların sularını beslenmenizin parçası haline getirerek lenf sisteminizin temizlenmesini sağlayın. Natur-Med detoks diyetiyle bunu sağlayabilirsiniz. Natur-Med’in özel bitki çayları da arınmanızı destekleyen etkilere sahiptir.

4.     Nefes egzersizleri yapın: Bedenimizde kandan 3 kat daha fazla lenf sıvısı olmasına rağmen bunu pompalayacak bir organ mevcut değildir. Düzenli ve derin nefes, toksinlerin kana pompalanmasını sağlar; toksinler oradan detoksifiye edilmek üzere karaciğere taşınırlar. Natur-Med nefes egzersizleri bu noktada lenf akışına destek olmaktadır.

5.     Hamamda düzenli kese yaptırın: Hamamdaki ısı ve buhar dolaşımı, hücrelerin oksijenlenmesini ve lenf akışını arttırır, terlemeyle toksinlerin atılmasını sağlar, kasları ve eklemleri gevşetir ve rahatlatır. Hamamda yapılan kese, cildi arındırmanın ve lenf dolaşımını arttırmanın en etkili yöntemlerinden birisidir. Kese, su ve sıcaklığın etkisiyle yumuşayan ölü derinin atılmasını sağlar. Kese aynı zamanda önemli bir cilt bakımı uygulamasıdır. Ölü derinin atılması ve kan dolaşımının arttırılması cildi güzelleştirir. Cildi esnekleştirerek kırışmaları geciktirir. Selülite karşı etkilidir. Yeni Natur-Med hamamında kese ve köpük masajıyla cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

6.     Sıcak-soğuk kontrast duşlar alın: Sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü kullanmak adrenal ve endokrin bezlerini stimüle eder, enflamasyonu yatıştırır, kanlanmayı ve organ fonksiyonlarını arttırır. Sıcak-soğuk kontrast uygulamaları lenf ve kan dolaşımını arttırır, karaciğerin detoks kabiliyetini yükseltir. Natur-Med’in termal ve soğuk su havuzlarının yanyana inşa edilmesi de, sizlere bu dönüşümlü banyo imkanını sağlamak içindir.

7.     Düzenli masaj yaptırın: En büyük organımız olan cildimizde 5 milyonu aşkın dokunma reseptörü vardır ve bunlar devamlı olarak beyine mesajlar göndermektedirler. Bu nedenle masajla cilt üzerine uygulanan ritmik basıncın beden üzerinde sayısız iyileştirici etkisi vardır.  Masaj lenfatik sıvının akışını kolaylaştırarak beden direncini arttırır, böylece bedende biriken toksinlerin, özellikle laktik asitin ve ürik asitin atılmasını sağlar. Masaj ayrıca bedendeki ödemi giderir, cilde canlılık ve dirilik kazandırır.

Natur-Med’de uygulanan lenf drenajı masajında lenf dolaşımının artması üzerine yoğunlaşılır. Lenf sıvılarının filtre edildiği bölgeler (boyun, koltuk altı, üst gövde ve kasıklar) manipüle edilerek lenf tıkanması önlenir ve hücrelerin oksijenlenmesi sağlanır. Cilt dokuları yenilenir, bağ dokuları ve epidermis rejenere olur. Lenf drenaj masajı immun sistem fonksiyonlarını güçlendirir, toksinlerin ve ödemin atılmasını sağlar. 

Masajların yanısıra, Natur-Med’de uygulanan titreşimli vakum tedavisi (PPT) ve pressoterapi (aletli pasif lenf drenajı uygulaması) lenf akışını hızlandırmak ve arındırmak için önemli cihazlı desteklerdir.

8.     Kolon hidroterapi yaptırın: Yıl içerisinde düzenli kürler halinde yaptıracağınız kolon hidroterapi, lenf arınmasına önemli katkılar sağlar. Kalın bağırsak, bedenimizdeki katı atıkların atıldığı kanaldır. Günümüzde tıbbi literatürde hiç tartışma olmayan bir konu vardır ki, o da besinlerin emilimi ve atıkların atılabilmesi için temiz bir bağırsağa ihtiyaç olduğudur.  Sağlıklı çalışan bir bağırsak, sağlıklı bir arınmanın ön koşuludur. Lenf sistemi önemli ölçüde bağırsaklarda konuşlandığından, lenf akışını hızlandırmak için kolon hidroterapi önemli bir destek sağlamaktadır.

9.     Terleyin: Egzersizle terlemenin yanısıra, beden sıcaklığını arttırarak terlemenizi sağlayan sauna, infraruj ısı kabini, buhar odası, hamam gibi yöntemlerden yararlanın. Bu yöntemler kan ve lenf dolaşımını arttırarak toksinlerin atılmasını sağlarlar, cildi yumuşatır ve güzelleştirirler.

Eylem Yılmaz 

« Tüm Haberler