Haberler

Kolon Hidroterapiyle Arınma

12  Mar 2018

Bağırsak temizliği, insanoğlunun binlerce yıldan beri hastalıklarının tedavisi için uyguladığı bir arınma yöntemidir.  Örneğin 4000 yılı aşkın bir tarihi olan yoga öğretisinde bağırsak temizliğinin genel sağlık için önemi vurgulanmaktadır. Basti yoga öğretisinde bağırsak temizliğinin, Jala Basti de bu amaçla gerçekleştirilen bağırsak lavmanının adıdır.

Tarih boyunca bağırsak temizliğinin çeşitli şekilleri vücuttaki zehirleri atmak ve kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Milat öncesi zamanlara ait Mısır papirüslerinde yazıldığı gibi, insanoğlu bağırsağa zaman zaman at sütü, eşek sütü, bal, sirke, zeytinyağı, sarımsak gibi doğal gıdalar vererek şifa aramıştır. Binlerce yıldan beri bilinen bağırsak temizliğinin en modern ve en etkili şekli kolon hidroterapidir. 

20.yüzyılda bağırsak temizleme konsepti “bağırsak banyosu” adı altında üniversiteler dahil bütün tıpta kullanılsa da, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra bağırsak banyosu unutulmaya başlandı. 1970’li yıllarda şeker, kilo, tansiyon, depresyon, romatizmal hastalıklar, astım ve cilt hastalıkları gibi kronik hastalıklar artınca bağırsak temizliği ana tedavi olarak tekrar gündeme geldi. 1980’li yılların başında bağırsak banyosu kavramı geliştirilerek kolon hidroterapi adıyla uygulanmaya başlandı. 

Kalın bağırsak, bedenimizdeki katı atıkların atıldığı kanaldır. Günümüzde tıbbi literatürde hiç tartışma olmayan bir konu vardır ki, o da besinlerin emilimi ve atıkların atılabilmesi için temiz bir bağırsağa ihtiyaç olduğudur. Sağlıklı çalışan bir bağırsak, sağlıklı bir arınmanın da ön koşuludur. Günde 1-2 defa tuvalete çıkıyor olmak normaldir, ancak kişinin kolon hidroterapiye ve arınmaya ihtiyacı olmadığını göstermez. Sağlıksız bir beslenme ve sağlıksız bir yaşam tarzı kalın bağırsağı zayıflatır, kolon duvarlarında atıklar birikmeye başlar ve bu atıklar sağlıksız bakterilerin üremesine neden olur. Kolon atık maddelerle –feces, bakteri, mantar, virüsler, parazitler ve ölü hücresel materyaller- dolduğunda, sonuç bağırsağın kendi zehrini emmesidir. Bu enflamasyona ve kolon yüzeyinin kabarmasına neden olur ve besinlerin normal emilimi, salgılama fonksiyonu ve kolonun normal kasılma fonksiyonları zarar görür. Bunlar da başka sağlık problemlerine ortam yaratır. 

Tecrübeli ve bilgili bir terapistin eşliğinde yapılan kolon hidroterapi arınma programlarında son derece konforlu ve etkili bir uygulamadır. Bağırsaklardaki mukoid plakın atılmasını sağlar. Kolon hidroterapi arınma programı esnasında her gün bile uygulanabilir. Eğer bağırsaklarınız iyi çalışmıyorsa, onların işi diğer arınma organlarına kalacaktır. Örneğin bazı cilt problemleri bu sorundan kaynaklanabilir. Arınma programlarında ciltte rastlanan kaşıntılar ve kızarıklıklar da bedenin yoğun bir arınma süreci yaşadığının işareti olabilir.

Kolon hidroterapinin etkisini arttırmak için uygulama esnasında sürekli olarak kalın bağırsak masajı yapılır. Böylece hem su bağırsağın derin kıvrımlarına kadar ulaştırılmış olur, hem de bağırsağın boşalması desteklenmiş olur. Kolon hidroterapi yaptıran kişiler bu terapiyi basit bir lavmana göre daha rahat ve konforlu bulmaktadırlar. Çünkü bu metotta kişinin ıkınması ve kasılmasına gerek olmayıp bağırsak otomatik olarak hortum sistemiyle boşaltılmaktadır. 

Kolon hidroterapinin uygulanış şekli

Bir kolon hidroterapi seansında bir sedye üzerine yatırılan kişiye rektal yoldan bir tüp bağlanmaktadır. Bu tüp, suyun ısısını, hacmini ve verilme frekansını ayarlayan bir cihazla birleştirilerek yaklaşık 30-35 dakika süreyle birkaç defa kişinin bağırsağı suyla doldurulup boşaltılmaktadır. Kolon hidroterapi, tek kullanımlık sarf malzemesiyle ve son derece hijyenik bir ortamda yapılan konforlu bir uygulamadır. Bağırsak yıkaması genelde 37-38 derecelik suyla ve arada bir kısa süreler için verilen 25 derecelik suyla yapılmaktadır. Bu şekilde bağırsak uyarılarak hem düzleşip şişmesi önlenmekte, hem de bağırsağın dolaşımı arttırılarak kasılma gücü arttırılmış olmaktadır. Kolon hidroterapiyle bağırsak kıvrımlarında biriken atık maddeler verilen suyla birlikte boşaltılarak temizlenir. Böylece sağlıklı bir bağırsak florasının oluşmasına ortam hazırlanmış olunur. Kolon hidroterapiyle kalın bağırsak tamamen temizlenir. Enema gibi uygulamalarsa, sadece sigmoid kolonu temizler ki, bu bağırsağın ilk 20-30 santimetresidir.  

Kolon hidroterapi öncesinde hafif ve az yenmesi önerilir. İdeal olan, kolon hidroterapinin Natur-Med arınma diyeti esnasında uygulanmasıdır. Seans sonrasında besleyici yiyecek ve içecekler –sebze çorbası, meyve ve seze suları- içilmesi önerilir. 
Kolon hidroterapinin etkisini arttırmak için ozon tedavisi, masaj, egzersiz, manyetik alan tedavisi gibi uygulamalarla bir arada yaptırılması önerilir. 

Kolon hidroterapi sadece bağırsak hastalıklarında değil, arınma amaçlı olarak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla da uygulanmaktadır. 

Direk bağırsağı ilgilendiren sindirim problemleri, gaz ve şişkinlikler, kabızlık veya düzensiz dışkılama gibi durumların dışında kolitis ülseroza, kron hastalığı, enfeksiyöz ve non enfeksiyöz kolitler, iltihaplı olmayan divertiküller kolon hidroterapiden ileri derecede yarar görmektedirler. 

Sık sık enfeksiyona yakalanma halleri, baş ağrısı, migren ve depresyon hallerinde kolon hidroterapi önemli bir destek tedavisidir. Amerika’da yapılan bir bilimsel çalışmaya göre, bağırsak fonksiyon bozuklukları depresyonların ilk sıralardaki nedeni olarak tespit edilmiştir. Her türlü alerjik durum, sedef, egzema, akne gibi cilt hastalıkları, karaciğer yağlanmaları ve karaciğer fonksiyon bozuklukları, alerjik astım bronşial, romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler (artrozlar) kolon hidroterapiden önemli ölçüde yarar görmektedir. 
Toksik atıklarla yüklü ve doğru çalışmayan bir bağırsak birçok hastalığın nedeni olabilir. Kronik asidozun giderilmesi ve asit-baz dengesinin sağlanması için uygulanan kolon hidroterapi, obeziteyle savaşımda hareket tedavileri, sağlıklı beslenme programları ve ozon oksijen uygulaması gibi diğer doğal tedavilerle birlikte önemli ölçüde yarar sağlamaktadır. Ayrıca alkol, ilaç ve nikotin bağımlılığında bağırsakta oluşan reseptörleri azaltarak bağımlılıktan kurtulmaya katkı sağlamaktadır. 

Kolon-hidroterapinin uygulandığı durumlar 

Kolon hidroterapi hem koruyucu amaçlı bir arınma uygulaması olarak, hem de bazı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Tek başına kolon hidroterapi arınma için yeterli olamayacağı gibi, kolon hidroterapi olmadan da arınmadan söz edilemez. Kolon hidroterapinin hem bedensel hem de zihinsel düzeyde pek çok yararı vardır. Hiçbir rahatsızlığı olmayan bir kişi, bir arınma uygulaması olarak, aşağıdaki etkilerinden yararlanmak için kolon hidroterapi alabilir:

 • Özellikle hayvansal, unlu, şekerli ve katkı maddeli ürün ağırlıklı beslenenlerde oluşan ve sindirilemeyen atık birikimlerini temizleyerek kolon fonksiyonlarını restore eder. Böylece bedende toksin birikimini önleyerek önemli bir arınma fonksiyonu gerçekleştirir. 
 • Sindirim sisteminin daha etkili çalışmasını sağlar. 
 • Bedensel ve zihinsel enerjiyi arttırır. 
 • Cildi canlandırır, güzelleştirir. 
 • Konsantrasyonu arttırır. 
 • Vitamin, minerallerin ve esansiyel yağ asitlerinin emilimini arttırır. 
 • Kilo verme programını destekler. 
 • Daha sağlıklı bir uyku sağlar. 
 • İlaç, alkol ve sigara kullananlar için önemli bir arınma ve temizlenme uygulamasıdır. 
 • Kişiye hafiflik, zindelik ve rahatlık hissi vererek iyi hissettirir. 

Kolon hidroterapi ile ilgili sık sorulan sorular:

Tedaviden önce hazırlık gerekir mi?

Her arınma uygulaması gibi, kolon hidroterapinin de nasıl ve ne amaçla uygulandığını bilerek yaptırmak gerekir. Kolon hidroterapiden alınacak yararı arttırmak ve gerçek bir arınma için arınma diyeti yapıyor olmanız önerilir. Terapiden önceki bir gün ve terapi gününde hafif şeyler yemiş olmakta yarar vardır. Kolon hidroterapi öncesi alacağınız manuel masaj veya vakum masajı da kolon hidroterapinin etkisini arttıracaktır. Kolon hidroterapi seanslarının etkisini arttıran bir diğer faktör de, bu uygulamanın oksijen-ozon tedavisiyle aynı kür dönemi içerisinde alınmasıdır.

Bir kolon hidroterapi seansı ne kadar sürer?

Yaklaşık 30-35 dakika. Karın masajı eşliğinde birkaç defa bağırsağa su verilir ve boşaltılır.

Kolon hidroterapi bağırsak florasına zarar verir mi?

Sağlıklı bir flora bağırsak duvarına sıkı bir şekilde tutunur ve büyük ölçüde sudan etkilenmez. Ancak dışkıda ve serbest olarak bağırsakta bulunan flora azalır. Bu ise amaçlanan bir şeydir. Kolon hidroterapi zaten sağlıksız bağırsak florasının temizlenerek, sağlıklı bir flora oluşumuna ortam hazırlamak için yapılır.

Kolon hidroterapi esnasında ne gibi yan etkiler ortaya çıkabilir?

Kolon hidroterapi genel olarak rahatlatan ve ferahlatan bir uygulama olmakla birlikte, toksik birikimlerin temizlenme süreci arınma orucunda olduğu gibi geçici bir "iyileşme krizi"ne neden olabilir. Tıpkı oruçta olduğu gibi, ilk başlarda baş ve eklem ağrıları olabilir. Bunun nedeni ise metabolizma artıklarının mobilize edilerek geri emilimidir. Bu durumda ikinci seansı ertesi gün yaparak şikâyetleri ortadan kaldırabiliriz. Uygulama esnasında hafif karın ağrısı görülebilir. Başkaca bir komplikasyon, hemen hemen imkansızdır.

Kolon hidroterapi kaç seans yapılır?

Genelde 5-6 seans. Kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak 10 seansa kadar yapılabilir. Bir kür programında yapılış sıklığı haftada 2-3’tür.

Kolon hidroterapiden yarar gören bazı rahatsızlıklar şunlardır:

Cilt Hastalıkları

 • Sedef
 • Egzema
 • Akne

Alerjik hastalıklar

 • Astım
 • Bronşit
 • Alerjik döküntü

 Sindirim sistemi hastalıkları

 • Mide ülser ve gastriti
 • Kron hastalığı
 • Kolitis ülseroza
 • Kronik kabızlık ve ishaller
 • Kronik karaciğer rahatsızlıkları

 Metabolizma hastalıkları

 • Şeker hastalığı
 • Gut hastalığı 

 Diğer

 • Obezite
 • Osteoporoz
 • Prostat
 • MS
 • Migren
 • Depresyon
 • İlaç, nikotin ve alkol bağımlılığı

Kolon hidroterapinin uygulanamayacağı durumlar nelerdir?

 • İleri derecede kasık fıtığı
 • Üzerinden henüz 6 ay geçmemiş bağırsak ameliyatları
 • İleri derecede kalp ritim bozukluğu
 • Gebelik
 • Belirgin ve iltihaplı divertikül halleri
 • Kron hastalığı
 • Prostatı çevreleyen kaslarda spazm
 • Kalın bağırsak veya rektumda tümör

 

Kaynak: Dr.Yaşar Yılmaz, Eylem Yılmaz, Arınma Kitabı 

 

« Tüm Haberler