Natur-Med'de Beslenme

Optimum bedensel ve zihinsel sağlığın başlıca koşulu sağlıklı beslenmedir. Ancak topraktan ve doğadan, dolayısıyla doğal yaşamdan uzaklaştıkça, yediklerimizin de doğallığı bozuldu. İnsanların bedensel ihtiyaçlarına değil, damak zevkine hitap eden katkı maddeli, bağımlılık yapan, yüksek oranda şeker, suni tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecek üretimi arttı. Havayı, toprağı ve suyu kirlettik ve sonuçta hem topraktan, hem de denizden gelen gıda kaynaklarımız ve sularımız bizi beslemekten çok zehirler hale geldi. Bütün bu kirlenmenin yarattığı sağlıksız beslenmeye hareketsiz yaşam, stres ve negatif duygular da eklenince, kirlenen ve dengesi bozulan bedenlerimizin dengesini yeniden sağlamak ve temizlenmek için dışarıdan duyduğu desteğe ihtiyacı arttı. 
 
NaturMed’de Beslenme
NaturMed’de 3 farklı beslenme programı vardır. Biri vejeteryan, diğer ikisi arınma amaçlı Alkali Detoks ve Buchinger Orucu'dur.
 
NaturMed Arınma (Detoks) Diyeti 
NaturMed’de temel anlayışımız, pek çok hastalığın sağlıksız bir yaşam tarzı ve toksin birikimi sonucu oluşan asit-alkali dengesi bozukluğundan kaynaklandığı yönündedir. İnsan bedeni, asit-alkali dengesini sağlayacak, vejetaryen ağırlıklı bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Arınma amaçlı beslenmenin özelliği, vücudun asit-alkali dengesini sağlamak amacıyla yapılan alkali ağırlıklı bir beslenme olmasıdır. Bu nedenle bedende asit oranını arttıran hayvansal ve unlu ürünler, kafein, şeker diyetten çıkarılır; alkali sebze, sebze suyu (ve daha sınırlı olarak) meyve-meyve suları ağırlıklı bir beslenmeye geçilir. Bu beslenme şekli daha sağlıklı bir yaşam için motivasyonunuzu arttıracak, yemek ve açlık anlayışınızı değiştirecektir. Natur-Med arınma amaçlı beslenme programı haftada 2 gün sıvı orucu, diğer 5 gün boyunca sadece bitkisel içerikli vegan bir beslenmeden ve bu 5 gün boyunca da katı gıdalar dışında günde 4 defa taze sıkılmış sebze-meyve sularından ve özel arınma çaylarından oluşur.
 
NaturMed detoks diyeti, bilinen diğer detoks diyetlerinden farklıdır. Uzun süreli su veya sıvı oruçlarına dayanan programlar yüksek enerji ve zaman gerektirir ve ayrıca arınma programlarına alışkın olmayan ve bu konuda tecrübesi de olmayan kişilerde aşırı yorgunluk ve yoksunluk semptomları yaratabilir. Bizim önerdiğimiz program, daha uzun vadeli ve zorlanmadan uygulanabilen, daha az yoksunluk belirtisi yaratan ve uzun vadede daha kolay sürdürülebilir bir programdır. Böyle bir beslenme programı ayrıca bağımlılık yaratan kafeinli, şekerli, nişastalı ve unlu yiyeceklere ihtiyacınızı -dolayısıyla bağımlılığınızı-ortadan kaldırır ve size sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırır. 
 
NaturMed arınma diyeti, ilk başta bir diyet için fazla “zengin” ve kalorili gelebilir; ancak arınma konseptinin tek başına bir beslenme programı olmadığını unutmamak gerekir. Programın aerobik ve anaerobik egzersiz programlarıyla ve diğer destek arınma uygulamalarıyla kombine bir şekilde yürütülmesi gerektiğinden, program boyunca beslenmeyle alınan kalori dengelenecektir. Bu nedenle arınma programını tek başına beslenme merkezli düşünmemek gerekir. 
Arınma amaçlı beslenmenin iki ayağı vardır: 
 • Alkali ağırlıklı vejeteryen beslenme
 • Alkali arınma içecekleri (su, taze sıkılmış sebze ve meyve suları, bitki çayları, arınma çorbaları, buğday çimi suyuyla) 
Arınma diyetinde bedende asit yapan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve alkali ağırlıklı bir yeme-içme sistemi esastır. Sade, sınırlı ve basit bir beslenme, bol su ve doğal arınma içecekleri tüketimi, sindirim sistemini rahatlatmak ve toksinlerin atılımını kolaylaştırmak açısından önemlidir. 
Sağlıksız yağlar, rafine şeker, un, nişasta gibi basit karbonhidratlar, unlu ve nişastalı ürünler, endüstriyel, işlenmiş, paketlenmiş, katkı maddeli yiyecekler, şekerli ve gazlı meşrubatlar ve kafeinli içecekler bedende asit yaparak arınma sürecini baltalayan ve sadece arınma diyetinde değil, sağlıklı beslenmek istiyorsak günlük beslenmemizde de yer almaması gereken yiyecek ve içeceklerdir. Hayvansal gıdaları (et, süt, yumurta, peynir vs), bağımlılık yapan şekerli yiyecekleri, kahve ve çayı ve kullanıyorsanız sigarayı arınma programına başlamadan bir hafta önce bırakmak, programın arındırıcı etkilerini arttıracak, çoğu bağımlılık yapan bu yiyecek ve içecekleri bırakmanın yarattığı yoksunluk belirtilerini daha az hissetmenizi sağlayacaktır. 
 
NaturMed Arınma Orucu (Buchinger Orucu) 
Arınma orucu, insanlığın en eski terapi yöntemlerinden birisidir ve tamamen doğal bir süreçtir. Belli hallerde, hayvanların içgüdülerini takip etmelerine benzer şekilde,  biz insanlar da hastalandığımız zaman bilinçli veya bilinçsiz olarak yemeyi keseriz. Çünkü doğamız, iyileşebilmemiz için yemeyi kesmemizi telkin eder. Zaten pek çok sağlık sorunu da yememekten değil, “fazla yemekten” kaynaklanır. Yemek hayatta kalabilmek için bedeni beslemekten öte sosyal yaşantımızın, hatta “eğlence” anlayışımızın o kadar büyük bir parçası haline geldi ki, “yememe” nin önemini unuttuk. İşte arınma orucu, yememenin bedensel, zihinsel ve ruhsal yararlarını yaşamamızı sağlayacak önemli bir deneyimdir. 
 
Arınma orucu tedavi edici etkilerinin yanı sıra, pek çok hastalıktan korunmanın doğal yoludur. Oruç, Batı tipi beslenme tarzındaki en büyük eksikliktir. Eğer bir tedavi seçeneği olarak öncelikle uygulanırsa yüz güldüren sonuçlar alınacaktır. 
 
Oruç, sindirim organlarının yiyecekleri sindirme işlevlerine bir ara vererek, bedene dinlenmesi için zaman verir. Oruç, bedenin normalde yiyecekleri sindirmek için harcayacağı enerjiyi tasarruf etmesini sağlar. Böylece bu enerji, beden direncinin arttırılması, zihin kapasitesinin arttırılması ve hastalıklardan korunma gibi farklı beden işlevlerinde kullanılabilir. Ayrıca oruç esnasında bedene daha fazla toksin alınımı engellenmiş olur ve mevcut toksinlerin daha kolay atılması sağlanır. 
 
Tek başına arınma diyeti, etkili bir arınma sağlamaz
Arınma diyetlerinden etkili bir sonuç bekleniyor ve arınmanın kısa sürede oluşmasını ve hissedilir olmasını istiyorsak, beslenme programının yanı sıra aşağıdaki uygulamaların da yapılması önerilir:
 • Kolon hidroterapi,
 • Oksijen-ozon tedavileri,
 • Manyetik alan tedavisi,
 • Dönüşümlü masaj uygulamaları,
 • İnfraruj ısı kabini,
 • Balneoterapi (kaplıca tedavisi),
 • Antioksidan vitamin ve mineral destek uygulamaları
 • Pilates
 • Su içi ve dışı egzersizler
 • Orman yürüyüşleri
 • Orman Banyosu
 • Yoga ve meditasyon