Arınma Programının İdeal Süresi

Arınma programlarını daha uzun aylar boyunca süren kademeli diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri programlarından ayırmak gerekir. Arınma programları daha sınırlı bir süre boyunca yapılan, başlangıcı ve sonu olan ve belirli bir amaca yönelik olarak uygulanan sağlık programlarıdır.

Bedenin arınması, kendini onarması ve yenilenmesi için zamana ihtiyaç vardır. Toksinlerin bedenden atılımı süreci biyolojik bir ritim takip eder; aceleye getirilebilecek bir süreç değildir. Tüm beden fonksiyonlarının yeni ve sağlıklı bir denge kazanacağı ideal arınma programı süresi 3-4 haftadır. Kronik hastalıkların yorgun düşürdüğü kişiler arınma programına başladıklarında bedensel dengeleri değişir.

Olumsuz çevre koşullarında, hareketsiz, stres içinde yaşayan ve sağlıksız beslenen kişiler tamamen doğal bir ortamda yaşamaya başlayıp egzersiz yapmaya, kaplıcalara girmeye, saunalarda terlemeye, sağlıklı beslenmeye ve birtakım başka doğal arınma programlarından yararlanmaya başladıklarında, programın ilk haftasında “iyileşme krizi” dediğimiz durum yaşanabilir. Bu durum, bedenin yeni bir yaşam tarzına adapte olma ve kendine yeni ve sağlıklı bir denge bulma sürecinin doğal sonucudur. Bu nedenle ilk haftada, bazen de ilk iki haftada tedavinin etkisi bir sarsılma ve uyarılma yaratabilir.

Arınma programını bu noktada bırakmak önerilmez. Arınma programının ikinci haftasında rahatlama ve iyileşme süreci başlar. Yorgunluk ve uyku ihtiyacı görülür. Üçüncü haftada ise vücut fonksiyonları düzene girer ve yaşama duygusu mutluluk verir. Bütün bu süreci vejetatif sinir sisteminin sempatik (uyarıcı) ve parasempatik (rahatlatıcı) etkileri ile açıklıyoruz ve kanıtlıyoruz.  Ayrıca 3-4 haftalık bir süre, insanların çeşitli sağlıksız alışkanlıklarından ve bağımlılıklarından (sigara, kahve, alkol, şekerli ve unlu ürünlerle beslenme, hareketsizlik vb) kurtulup, sağlıklı bir yaşam tarzını öğrenip benimsemeleri için de ideal bir süredir. 3-4 hafta boyunca sürdürülen bir arınma programının bu süre sonrasında sürdürülmesi de daha kolaydır.

ÜÇ HAFTADA NELER YAŞIYORSUNUZ?

  • Psikobiyolojik yaşam ritmi kazanıyorsunuz.
  • Aldığınız kimyasal ilaçların birçoğundan kurtuluyorsunuz.
  • Bedeniniz toksinlerden, asitten, metabolik artıklardan arınıyor.
  • Bozulmuş olan uyku ritminiz düzeliyor.
  • Doğru ve ritmik solumayı öğreniyorsunuz.
  • Sağlık bilinciniz ve “kendiniz olma bilinciniz” gelişiyor.
  • Bedensel ve zihinsel rahatlama yaşanıyor.
  • Enerjiniz artıyor
  • Pozitif duygular gelişiyor

Bu nedenle arınma kürlerinde devamlılık ve kürün senede en az 2 kez tekrarlanması önerilir.